Анотація дисципліни

Питання ресурсоефективності та впровадження екологічно чистих технологій займає пріоритетне завдання стратегії економічного розвитку України. Зростаючий інтерес до цього питання у всьому світі обумовлений змінами в розумінні необхідності формування світового ринку природних ресурсів з урахуванням нових принципів національної безпеки, включаючи енергетичну безпеку. Суспільство, яке хоче залишатись життєздатним, має ґрунтуватись на екологічних засадах, а економічна діяльність – виходити з охорони природи.
Уряди більшості країн-членів ЄС або виробили плани ресурсозбереження, що підтримують розвиток ресурсозберігаючих технологій, або визначили національні або регіональні цілі для розширення використання даних технологій, а також скоординували свою економічну політику для підтримки їх розвитку.

Предметом вивчення навчальної дисципліни є господарські рішення у рамках еколого-економічного світогляду, та пов'язані з ними особливості на підприємствах та у побуті, при використанні ресурсоефективних та чистих технологій.
Програма навчальної дисципліни включає 8 тем. Розглянуто розвиток сучасних технологій та їх екологічні наслідки, основні засоби ресурсозбереження, засади формування та впровадження державної ресурсозберігаючої політики.
Особливу увагу приділено напрямкам ресурсозбереження та екологізації в традиційної енергетиці та альтернативним джерелам енергії. Узагальнюється матеріал з питань сучасних і перспективних енергетичних технологій в будівництві та на транспорті, наводиться досвід інших країн і різних регіонів України. Розглядаються питання розширеного використання ресурсоефективних біотехнологій та нанотехнологій.

Мета і завдання дисципліни

Метою викладання навчальної дисципліни є формування у студентів компетентностей щодо використання нових, більш досконалих, екологічно нешкідливих технологічних процесів, які дозволять зменшити або запобігти шкідливого впливу промислових об‘єктів на навколишнє середовище.

Для досягнення мети поставлені такі основні завдання:
-засвоєння цільової настанови на досягнення господарського результату мінімальними засобами на основі знання еколого-економічних та техніко-економічних взаємозв'язків між складовими споживаних при цьому ресурсів та ефективних методів їхнього зниження;
-приймання управлінських рішень на основі методів пінч-аналізу.

"Ресурсоефективні та чисті технології" – навчальна дисципліна, яка сприяє:
-формуванню у студентів еколого-економічного світогляду та мотивує використання ресурсозберігаючих та екологічних технологій у своїй професійній діяльності.
-формування уявлень про використання маловідходних і безвідходних технологій в питаннях охорони навколишнього середовища;
-форування особистих переконань, активної громадянської позиції, спрямованих на впровадження принципів «зелених» технологій в повсякденності і на виробництві.